فهرست

ارتودنسی در سعادت آباد و غرب تهران

ارتودنسی چیست؟ 

ارتودنسی دندان (Orthodontic) را در لغت این گونه می توان تعریف کرد که از دو ریشه ارتو و دنسی تشکیل می شوند. ارتو یعنی صاف کردن و دنسی به معنای دندان می باشد. باید بدانید که این روش علم و تخصص بسیار وسیعی دارد و در بیشتر موارد درمان هایی که در حیطه ارتودنسی انجام می شوند به قدری حیرت انگیزند که فقط می توان آن ها را معجزه علم دندانپزشکی دانست. از این رو ارتودنسی اولین شاخه تخصصی در علم دندانپزشکی و دومین تخصص در کل دنیای دندانپزشکی است که مشکل بیمارانی که از نامرتب بودن دندان هایشان رنج می برند را به راحتی حل می کند. در ادامه این مقاله به انواع این روش درمانی و زیبایی دندانپزشکی خواهیم پرداخت و سپس بهترین مرکز ارتودنسی در سعادت آباد را معرفی خواهیم کرد.

دکتر-قاضی-ارتودنسی

انواع ارتودنسی (Orthodontics)

تشخیص اینکه شما به کدامیک از ارتودنسی های زیر نیاز دارید توسط متخصص و ارتودنتیست شما انجام میشود.

ارتودنسی ثابت

معمولا ارتودنسی ثابت دندان در افراد بالای ۱۲ سال قابل انجام می باشد. در نوع ثابت، براکت‌ها توسط چسب مخصوص ارتودنسی به دندان های بیمار چسبانده می شوند.

در این مدل نمی توان ابزار یا دستگاه ارتودنسی را پس از نصب، جا به جا کرد. در این روش قطعاتی به نام براکت از جنس فلز یا سرامیک به طور نگینی بر روی دندان ها نصب می شود. این امر کمک می کند نیروی لازم برای حرکت دندان ها ایجاد شود.

مدت زمان درمان به طور معمول دو سال می باشد و این امر بسته به نوع ناهنجاری های دندان بیمار متغیر است. همچنین این روش به طور معمول برای هر دو فک بالا و پایین انجام پذیر است.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی دندان به هر نوع مدل غیر قابل دید مانند ارتودنسی با clear aligner ها، ارتودنسی با براکت های سرامیکی و  ارتودنسی لینگوال و … گفته می شود.

در روش  نامرئی دستگاه های ارتودنسی قابل مشاهده نمی باشند. این مدل یکی از روش هایی است که میان بیماران از محبوبیت بالایی برخوردار است.

ارتودنسی دیمون

نکته مهم درباره ارتودنسی دیمون دندان این است که استفاده از دیمون برای متخصص ارتودنسی راحت تر از نوع معمولی با براکت های فلزی است. چرا که نیازی به حلقه های الاستومری (اورینگ) دور براکت ها نیست و براکت خود به خود کیپ می شود.

در این روش، بریس های دیمون مانند بریس های معمولی به دندان ها وصل می شوند. برای روش دیمون از فناوری سلف لیگیتینگ جهت صاف کردن دندان ها استفاده می شود. همینطور تمیز کردن دندان ها و ارتودنسی در این روش بسیار راحت است. روش دیمون درد کمتری در قیاس با روش های دیگر برای بیمار ایجاد می کند.

لازم به ذکر است که ارتودنسی دیمون نسبت به سایر روش ها نیاز به ویزیت های کم تری دارد. این روش برای درمان دندان های کج، ازدحام بیش از حد دندان ها و موارد خفیف تا شدید مال اکلوژن مناسب است.

ارتودنسی لینگوال

درواقع در ارتودنسی لینگوال دندان، سیم‌ها و براکت‌های فلزی در سطح پشتی دندان هستند و به طرف زبان قرار می گیرند.

برای این روش، براکت های لینگوال یا سیم های ارتودنسی بر روی سطح پشتی دندان های فک بالا یا پایین نصب می گردند. متخصصان معمولا این روش را پیشنهاد نمی کنند. مدل نامرئی لینگوال برای زبان کمی مزاحمت ایجاد می کند و به طور معمول احتمال شکسته شدن آن بالا است. به همین دلیل متخصصان برای انجام ارتودنسی روش های دیگری را پیشنهاد می کنند.

با این وجود دستگاه ثابتی مانند لینگوال قادر است تا شدید ترین به هم ریختگی های دندان را اصلاح کند. این روش برای درمان کج بودن متوسط تا شدید دندان ها، ازدحام دندان ها و انواع مال اکلوژن ها مناسب است.

ارتودنسی فانشکنال

درمان فانکشنال یکی از زیر شاخه های مهک ارتودنسی است که ممکن است بیشتر مردم با آن آشنایی نداشته باشند. به وطر خلاصه می‌توان گفت مدل فانکشنال در اصل ترغیب یا ممانعت از رشد فک بالا یا پایین است.

برای ارتودنسی فانکشال از یک سری دستگاه ثابت یا متحرک استفاده می شود که کاربرد آن برای درمان ناهنجار های کلاس ۲ یا کلاس ۳ اسکلتال یا اسکلتی و فکی می باشد. از این روش درمانی تمامی افراد به خصوص کودکان می توانند استفاده نمایند.

ناهنجاری کلاس ۲ شامل عقب تر بودن فک پایین از فک بالا است. ناهنجاری های کلاس ۳ نیز جلوتر بودن فک بالا نسبت به فک پایین می باشند.

در این روش با استفاده از دستگاه های فانکشال که معمولا متحرک هستند، بر روی فک بالا و پایین هماهنگی لازم ایجاد می شود. در روش فانکشال اختلالات جویدن، مشکلات ظاهری فک و دندان و مشکلات گفتاری بیمار به طور کامل بهبود پیدا می کند.

دستگاه های مخصوص ارتودنسی فانکشنال قادر به تحریک فک برای رشد بیشتر می باشند تا فک بالا و پایین بیمار به حالت نرمال برسند.

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک دندان معمولا برای اصلاح جزئی دندان یا ناهنجاری فک استفاده می شود در واقع به صورتی می باشد که فرد می تواند در آن بریس های ارتودنسی دندان را در آورد و دوباره در جای خود قرار دهد.

از مزایای چشمگیر این ارتودنسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • برای تمیز کردن و مسواک زدن می توانید این ارتودنسی ها را از دهان خارج کنید.
  • دستگاه ارتودنسی متحرک برای تغییرات جزئی در نظم دندان ها بهتر از نوع ثابت است.
  • شما می توانید هنگامی که دچار درد در دندان های خود هستید، این ارتودنسی ها را به طور موقت در بیاورید.
  • هنگام حضور در مکان های خاص یا مراسم های مهم می توانید از این ارتودنسی ها استفاده نکنید.
  • ارتودنسی های متحرک کم تر از ارتودنسی های ثابت به چشم می آیند.
  • هزینه این نوع ارتودنسی معقول است و بسیاری از بیماران قادر به پرداخت هزینه های مدل متحرک می باشند.

برای بهره مندی از خدمات ارتودنسی در سعادت آباد با کلینیک پرهام دکتر قاضی تماس بگیرید.

ارتودنسی اطفال

ارتودنسی کودکان راحت تر و سریع تر انجام می شود زیرا در سنین کودکی رشد و تکامل استخوان و فک کامل نشده است و دندان ها به راحتی می توانند جا به جا شوند تا به جایگاه استاندارد دست یابند.

ارتودنسی دندان برای منظم کردن دندان ها، درمان ناهنجاری ها و تغییر وضعیت های غیر عادی فک و دندان انجام می شود این نوع درمان برای کودکان و بزرگسالان بسیار رایج است. اما اقداماتی که جهت پیشگیری از ایجاد نا منظمی های دندان انجام می شوند، به ارتودنسی اطفال معروف هستند. به تعویق انداختن درمان ارتودنسی در کودکان باعث شدید تر شدن مشکل آن ها و افزایش هزینه های کودک در آینده می شود. بنابراین بهتر است هر چه زودتر به دندانپزشکی اطفال مراجعه نمود و با تشخیص پزشک ارتودنسی را به عنوان یک راه درمانی برای آن ها انتخاب نمود.

ارتودنسی در سعادت آباد

خدامت دندانپزشکی از تنوع بالایی برخوردار است. از روش های زیبایی مانند کامپوزیت دندان و لمینت گرفته تا روش هایی مانند عصب کشی و کشیدن دندان را می توان جزو این خدمات حسای کرد. همانطور که اشاره شد ارتودنسی نیز به عنوان یکی از بهترین روش های درمانی و زیبایی در حوزه دندانپزشکی استفاده می شود.

تشخیص به موقع یکی از مهم ترین روش ها در طول درمان می باشد. بنابراین بسیار اهمیت دارد که دندانپزشکی مورد نظرتان از متخصصین باتجربه در روند درمان استفاده بکند. کلینیک تیم دکتر قاضی به عنوان یکی از بهترین دندانپزشکی های سعادت آباد با بهره گیری از کادری مجرب همواره تلاش نموده است تا بهترین خدمات را به مراجعین گرامی ارائه دهد.